“Ölümsüzlük Mantarı” olarak da Bilinen Reishi Mantarı:

Dikkat! Reishi Mantarı Satın Alırken
Mutlaka Bilmeniz Gereken 5 Şey

Reishi mantarını öğrendiniz, araştırdınız, yapılmış bilimsel araştırmaları ve doktor yorumlarını okudunuz ve sonunda reishi’nin olumlu etkileri konusunda ikna olarak etkilerini kendiniz görebilmek için denemeye karar verdiniz..

Şimdi, doğru reishi ürününü nasıl seçeceksiniz?

( Eğer Reishi Mantarını Bilmiyorsanız Lütfen Reishi Mantarının Faydalarını Öğrenmek İçin Tıklayın )

Reishi Mantarı satın alırken ve kullanırken
bunları mutlaka bilmelisiniz:

 1 – Gerçekten Kırmızı Reishi Mantarı mı?

Reishi mantarının 200’ün üzerinde farklı çeşidi olmakla birlikte en yaygın olarak görülen ve üretilen 6 çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan hakkında araştırmalar yapılan, en etkili türü Ganoderma Lucidum olarak adlandırılan Kırmızı Reishi’dir.

Ucuz ve kolay bulunan Siyah Reishi değil,
Kırmızı Reishi Mantarı olduğundan emin olun!

Özellikle siyah reishi ise uzakdoğuda doğada çok yaygın olarak bulunmaktadır ve fiyatının da çok ucuz olması sebebiyle yaygın olarak tüketilmektedir. Ancak bazı ithalatçı firmalar uzakdoğudan ithal ettikleri bu siyah reishi mantarını sadece reishi adı altında kırmızı reishiymiş gibi gösterek satmaktadırlar. Haliyle etkileri aynı olmamaktadır.

 

2 – En etkili ve Sizin İçin En Uygun Formu Hangisi?

Reishi mantarını piyasada;

-      Kurutulmuş ve dilimlenmiş olarak,
–      Hap ve tablet formlarında ya da
–      Sıvı ekstrakt formunda bulabilirsiniz.

Reishi mantarı odunsu yapısı nedeni ile hazmı mümkün olmadığından yenebilen mantarlardan değildir. Toz haline getirilse dahi hazmedilmeden vücuttan atılacağı için yararlarından istifade etmek mümkün değildir.

Reishi mantarı suda kaynatılarak , içindeki yararlı maddelerin suya geçmesi sağlanmalıdır (ekstrakt-özüt çıkarma işlemi).

A – Kurutulmuş ve Dilimlenmiş Reishi

Geçmişi binlerce yıla dayanan orijinal kullanım şekli budur. Günlük tavsiye edilen doz olan 3-6 gr reishi hergün metal olmayan bir kapta (cam, porselen) en az 45 dk kaynatılarak ekstraktı hazırlanmalı (içindeki aktif maddelerin suya geçmesi sağlanmalı) ve günlük olarak tüketilmelidir.

Sadece Kırmızı Reishi mantarında bulunan triterpenler (ganoderik asitler) sebebiyle karakteristik buruk (bitter) tada sahiptir. Ancak meyve suyuyla karıştırarak içimi kolaylaştırılabilir.

Artıları :
Binlerce yıllık orijinal form, Doğal ve etkili

Eksileri :
Her gün kaynatmak zahmetli, hem zaman hem de enerji tüketmek gerekiyor

B – Hap ve Tablet Formları

Piyasada yaygın olarak 2 çeşit hap bulunmaktadır:

1.     Toz Haline Getirilmiş Reishi İle Doldurulmuş Haplar

Bu haplar zaten vücut tarafından sindirilemediği için faydasını göremeden vücuttan atılıyor. Ayrıca bu haplar üretilirken ekstrakt da olduğu gibi kaynatma ya sterilizasyon yapılmadığı için hijyen olarak sakıncaları olabiliyor.

Artıları :
Kullanımı pratik, fiyatı ucuz

Eksileri :
Faydalanamadan vücuttan atılıyor, Etkisiz, Hijyenik olarak şüpheli 

2.      Ekstrakttan Hazırlanan Haplar

Bu haplar hazırlanırken Reishi kaynatılarak sıvı ekstrakt elde edildikten sonra hap haline getirilirken organik bir ürün olduğu için bozulmaması için bir takım kimyasal dolgu maddeleri konuluyor.

Bu dolgu maddeleri firmadan firmaya değişmekle birlikte, en iyi ihtimalle nişasta bile kullanılmış olsa bile..

Bu dolgu maddeleri karaciğere ekstra yük bindirmektedir.

Artıları :
Kullanımı pratik, fiyatı ucuz

Eksileri :
İçeriğinden ve etkinliğinden emin olmak mümkün değil,
katkı ve koruyucu kimyasallar içerebiliyor.

C – Sıvı Ekstrakt Formu

Ekstrakt formu geleneksel kullanımın doğallığını ve etkinliğini, kullanım kolaylığı ile birleştirdiği için önemli.

Ekstrakt hazırlanırken kaynatma sırasında metalle temas etmemesi gerekiyor.

Kaynatma sonrası sterilizasyonunun yapılması gerekiyor.

Reishi mantarını piyasada sıvı ekstrakt formunda 2 farklı şekilde bulabilirsiniz.

1.      Büyük Cam Ambalajda (Aylık ya da 15 günlük miktar tek bir ambalajda)

1 litrelik ya da büyük cam ambalajlarda da üretimi yapılmaktadır ancak buzdolabında bile saklansa kapağı açıldıktan sonra 3-4 gün içerisinde bozulma gerçekleşecektir. Bunu önlemek için içerisine koruyucu madde konulmaktadır.

Artıları :
Etkili, pratik

Eksileri :
Kimyasal koruyucular içeriyor, günlük dozajı ayarlamak zor,
bozulma ihtimali var

2.      Günlük Doz – Tek Seferlik Cam Ambalajda

Günlük doz olan miktar sterilizasyonu yapılarak hazırlandığında, kapağı açıldığı anda tüketileceği için koruyucu madde kullanılmasına gerek kalmamaktadır.

Artıları :
En etkili form, Pratik, Dozajı kolay ayarlanabilir,
Koruyucu, kimyasal ya da katkı maddesi içermez

Eksileri :
Orjinal kullanımda olduğu gibi tadı acımtırak, Maliyetli

 

Reishi Mantarının En Doğal ve Etkili Formları : Sıvı Ekstrakt ve Çay

Kurutulmuş ve dilimlenmiş Reishi mantarının cam kapta kaynatılarak elde edilecek ekstraktının çay olarak içilmesi  veya kolay kullanım için uygun koşullarda hazırlanmış, korunması için sterilize edilmiş ve hiçbir katkı maddesi içermeyen hazır sıvı ekstrakt formunda tüketilmesi önerilir.

Böylece, kırmızı Reishi mantarının hiçbir katkı maddesi almadan, doğal olarak tüketilmesi ve etkilerinden azami seviyede yararlanılması mümkün olmaktadır.

Bahsedilen doğal halde tüketim, bazı  kapsüllerde mantarın öğütülmüş halinin kullanılması nedeniyle mantardan beklenen etkinin  sağlanamaması olasılığını ortadan kaldırdığı  gibi hap, kapsül veya büyük hacimli sıvı ekstrakt formlarında kullanılmak zorunda olan koruyucu kimyasal maddelerden ve bunların yan etkilerinden korunmayı sağlayacaktır.

3 – Nerede Üretilmiş?

Reishi Mantarı Doğada Çok Nadir Olarak Bulunabilmektedir

Kırmızı Reishi mantarı, Uzakdoğu’da , özellikle Çin ve Japonya’da ormanlarda doğal olarak bulunabilen bir mantardır. Ancak sporlarının kabuklarının çok sert olması nedeni ile doğada çatlayıp gelişmesi çok zor olduğundan, uygun iklim koşullarında dahi nadir olarak bulunabilmektedir ve yaygın tüketim için yeterli değildir.

NOT: Türkiye iklim koşulları bu mantarın doğal gelişimi için uygun değildir ve doğada görülebilen Reishi mantarları Ganoderma appalantum cinsi olup farklı özelliklere sahip mantarlardır.

Ayrıca doğada bulunabilen mantarlar, çevrelerindeki besin ortamında bulunan ağır metal ve organik kirliliklerin yanı sıra  havadaki kirlilikten etkilenerek bu kirletici maddeleri içerebilirler.

Hasat Dönemi ve Koşullar Mantar Kalitesi için Büyük Önem Taşır

Mantarların toplanma dönemi de mantar kalitesi üzerinde etkilidir ve reishi mantarını tam olgunluğa eriştikten sonra toplanması gerekir, oysa doğada bu anı yakalamak mümkün değildir. Erken toplandığı zaman etkin maddeler bakımından olması gereken değere ulaşmamış olabileceği gibi geç toplanması halinde de hem kirleticilere daha uzun süre maruz kalmaktadır hem de böcek ve/veya kurtların mantara yerleşme riski vardır.

Kırmızı Reishi Olmayan Mantarlar, Kırmızı Reishi Gibi Satılıyor

Ancak özellikle Çin’den ithal edilen ürünler konusunda dikkatli olmalısınız, çünkü daha düşük fiyatla satabilmek için doğadan toplanan reishi mantarları (genellikle siyah reishi) kırmızı reishi olmadıkları halde kırmızı reishi gibi satılabilmektedir.

Ayrıca Çin’de imal edilen tabletlerin içerisinde katkı maddesi daha fazla bulunmaktadır.

Sağlık açısından önemli olan  etken  maddeler bakımından en uygun olan zamanda, tamamen olgunlaşmış halde hasat edilerek ve sadece kurutulup dilimlenerek doğal halde  veya katkısız hazırlanan içime hazır ekstrakt halinde tüketime sunulmaktadır.

Reishi mantarı satın alırken bildiğiniz, güvenilir firmaları tercih ediniz.

4 – Hangi Dozda Kullanılmalıdır?

Kırmızı Reishi mantarı kesinlikle bir ilaç değildir; koruyucu özellikleri olan ve birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olabilen doğal, tamamlayıcı bir besin desteğidir. Sağlıklı insanlar tarafından kullanılabileceği gibi, hastalık tedavilerinde asıl tedavi ile birlikte tedaviyi destekleyici olarak kullanılmalıdır.

Normal olarak bir insan, reishi mantarı kullanmaya başladıktan 10-15 gün sonra faydalı etkilerini hissetmeye başlar. Genel sağlık durumunda belirgin bir farklılık ise 2 ay süreli düzenli ve sürekli kullanım sonunda görülebilir.

Toksik özelliği olmadığı için sürekli kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Reishi mantarından maksimum fayda sağlanabilmesi için;

  • Sağlıklı insanların günlük olarak kullanması gereken miktar: 3 gram,
  • Hasta veya rahatsızlığı olan insanların günlük olarak kullanması gereken miktar, minimum: 6 gram

Reishi ürünü satın alırken doğru dozajda kullanabilmeniz için mutlaka bilmeniz gerekenler:

Eğer dilimlenmiş kurutulmuş olarak satın alıyorsanız;

3’er gramlık paketler halinde ambalajlanmış olması gerekir. Böylece günde bir ya da 2 paketi kaynatarak çay şeklinde içebilirsiniz.

Eğer hap veya kapsü formunda satın alıyorsanız:

Her bir hapın / tabletin kaç gram reishi mantarına eşdeğer olduğunu bilmelisiniz.

Piyasada satılan bir çok hap içerisindeki reishi miktarı çok düşük olduğu için günde 3, 4 hatta daha fazla kullanmanız gerekmekte, bu da maliyetini yükseltmekle birlikte daha fazla koruyucu madde tüketilmesine sebep olmaktadır.

Eğer Sıvı ekstrakt formunda satın alıyorsanız:

Yüzde kaç oranında reishi mantarı içerdiğini bilmeniz gerekir.

Günlük olarak açıldığında tüketilecek, dozajı belli ürünleri tercih etmelisiniz.

Satılan ürünlerin Tarım Bakanlığı onaylarını incelemenizi tavsiye ederiz. Örneğin %30’luk ekstrakt olarak tanıtımı yapılan ürünlerin izin belgesinde belirtilen gerçek oran 3,2 olabiliyor.

5 – Reishi Mantarının Yan Etkileri Var mı? Herkes Kullanabilir mi?

Reishi mantarının yan etkileri yoktur. Klasik literatürde Reishi , süperior (üstün) bitki olarak sınıflandırılmaktadır; bu sınıftaki bitkilerin toksik olmadıkları, büyük miktarlarda ve uzun süreli olarak kullanıldıklarında dahi herhangi bir yan etkileri olmadığı ifade edilmektedir.

2000 yılı aşkın süredir kullanılmasına rağmen
literatürde ve klinik çalışmalarda hiçbir yan etkisi rapor edilmemiştir.

Buna karşın bazı hassas bünyelerde, Reishi mantarı kullanılmaya ilk başladığında, vücuttaki toksinlerin atılmasından kaynaklanan  hafif mide bulantısı, baş dönmesi, eklem ağrısı ve deri döküntüsü gibi semptomlar görülebilir.

Bu etkiler, günümüz hazır gıdalarında yoğun  miktarda bulunan toksik maddelerin atılmasından ve metabolizmanın hızlandırılmış faaliyetinden kaynaklanmaktadır ve asıl önemlisi Kırmızı Reishinin etkisini göstermeye başladığının kanıtıdır. Kısa süreli kullanım sonunda bu etkiler de kaybolmaktadır.

Kırmızı Reishi mantarı ile birlikte tüketilecek C vitamini (taze sebze ve meyveler), bu etkilerin görülmesini önlediği gibi, mantardaki yararlı maddelerin vücudumuzdaki emilimini de kolaylaştırmaktadır.

Herkes Kullanabilir mi?

Reishi (Ganoderma lucidum) mantarı toksik değildir, vücutta birikim yapmaz, 10 yaşın üstündeki çocuklar ve yetişkinler Reishi mantarını kullanılabilir ancak belli özellikleri nedeni ile bazı  durumlarda kullanılması önerilmez:

  • Mantar alerjisi olanların kullanması önerilmez
  • Kanı sulandırma yönündeki etkisi nedeni ile

-       Hemofili hastası olanlar
–       Ameliyat olacaklar ameliyat öncesi ve sonrasında 1 hafta süreyle
–       Kadınlar adet günlerinde kullanmamalıdır

  • Kan sulandırıcı ilaç kullananlar doktorlarına danışarak kullanmalıdır.
  • Küçük çocuklarda henüz tanısı konulmamış alerjiler veya rahatsızlıklar olabileceği riskine karşı ve bağışıklık sistemlerinin gelişimini normal yoldan tamamlamasına olanak vermek için, doktorları önermedikçe 10 yaşın altındaki çocuklarda Reishi mantarının  kullanılması önerilmez.
  • Hamile ve emziren kadınlar ancak doktorlarının bilgisi dahilinde kullanmalıdır
  • Organ nakli olmuş ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan kişilerin mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir.

 

 

Deneyerek Faydalarını Kendiniz Görün

Koşulsuz iade garantisi ile risk olmadan
Reishi Mantarını deneyebilir, etkilerini kendileri görebilirsiniz.

Reishi mantarını 30 gün süreyle kullanın, sağlığınız üzerindeki olumlu etkilerini görün, sabah kalktığınızda enerjinizin arttığını hissedin, kendinizi daha zinde hissettiğinizi fark edin. Eğer memnun kalmazsanız, ne sebeple olursa olsun, kutuyu bitirmiş bile olsanız ürünü iade edebilir, paranızı geri alabilirsiniz.

 

30 Günlük Koşulsuz İade Garantimizle Risksiz Deneyin,
Etkilerini Kendiniz Görün.

 

 

Kırmızı Reishi Ekstrakt’ı
Nasıl Üretiyoruz?

Dünyada yapılan üretimlerde en kaliteli Reishi mantarları
Kütük Yöntemi ile yapılan üretimlerde elde edilebilmektedir.

Hiçbir Kimyasal ve Katkı Maddesi Kullanmadan,
Doğadakine Eşdeğer Özelliklerde Yetiştiriyoruz.

Kırmızı reishi mantarını  ana kültüründen başlayarak üretimin son aşamasına kadar hiçbir kimyasal (sentetik) girdi ve ilaç kullanmadan, doğal olarak kütükler üzerinde, özel oluşturulmuş ve sıkı bir şekilde denetlenen koşullarında doğadakine eşdeğer olarak Türkiye’de üretiyoruz.

Maksimum Fayda için En Uygun Zamanda Hasat Ediyoruz

Sağlık açısından önemli olan  etken  maddeler bakımından en uygun olan zamanda, olgunlaşması tam olarak tamamlandıktan sonra hasat ediyoruz. Hasat zamanı mantar kalitesi üzerinde büyük öneme sahiptir.

Hijyenik olarak Kurutuyoruz

Toplanan mantarları özel kurutma dolaplarında, ideal sıcaklıkta, nem değişimi kontrollü olarak  kurutuyoruz. Kurutma işlemi herhangi bir kimyasal kullanılmadan tamamen hijyenik olarak gerçekleşmektedir.

Steril Ortamda Ekstrakt Hazırlıyoruz

Ekstrakt hazırlama işlemi Reishi Mantarının içerisindeki etkin maddelerin tamamından yararlanabilmek için en önemli adımdır. Kurutulmuş Reishi mantarı temas yüzeyini ve geçirgenliği arttırmak için öncelikle 1mm kalınlığında dilimliyoruz.

Ardından dilimlenmiş reishi mantarları steril ortamda 2 saat süreyle kaynatma işlemine tabi tutuyoruz. Tüm etkin maddelerin alınabilmesi için, kaynatma işlemini 3 sefer tekrarlayarak, sonuçta %30’luk sulu ekstrakt elde ediyoruz.

El Değmeden Otomatik Makinelerle Üretiyoruz

Hazırlanan sıvı ekstraktı buharla sterilize ettiğimiz 10ml’lik cam şişelere otomatik makinelerle el değmeden dolduruyoruz, yine el değmeden otomatik olarak Avrupa Standartlarına uygun, özel ithal contalı kapakla kapatıyoruz.

Kullandığımız özel sterilizasyon contasının önemi, otoklavda sterilizasyon işlemi tamamlandıktan sonra cam şişenin kesinlikle hava almamasını sağlamaktır.

120 Derecede Sterilize Ediyoruz

Özel steriliasyon otoklavlarında 120 derecede 20 dakika tutularak sterilizasyon işlemini tamamlanmaktadır.

Üretim aşamasından, şişelenmesine kadar hiçbir koruyucu kimyasal madde ilave etmeden hazırladığımız Kırmızı Reishi Ekstrakt’ı, doğrudan kullanılmaya hazır tek kullanımlık cam şişelerde size sunuyoruz.

Bir Ekstrakt kutusunda, 3 gr reishi mantarına eşdeğer olan 10 ml amber renkli cam şişelerden, 30 adet bulunmaktadır. (Toplam 300ml sıvı ekstrakt.)

Bakanlık İzni ile Üretiyoruz

KırmızıReishi Dilimlenmiş Reishi Mantarı, Türk Gıda Kodeksine uygun olarak,
Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 11.09.2008 tarih ve G34-6054-G-00001 sayılı izni ile üretilmektedir.

KırmızıReishi Ekstrakt, Türk Gıda Kodeksine uygun olarak,
Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 06.01.2010 tarih ve G34-6054-00002-4 sayılı izni ile üretilmektedir.

KırmızıReishi - Ekstrakt Bakanlık İzin Belgesi KırmızıReishi - Dilimlenmiş Reishi Mantarı Bakanlık İzin Belgesi

Kimya Mühendisi Refiye Erkel - Reishi Mantarı Hakkında

“Kırmızı Reishi mantarı, doğada çok nadir bulunan ve yetiştirmesi çok zor olan bir türdür. Uzakdoğuda faydalı etkileri yüzyıllardır bilinmesine rağmen çok nadir olduğu için ancak imtiyazlı kesim tarafından kullanılabilmiştir. Ancak 1972 yılında Japonyada üretilmesi başarılmış, üretimi başladıktan sonra gerek Uzakdoğuda , gerekse Batı dünyasında üzerinde sayısıa bilimsel ve tıbbi araştırma yapılmış ve halen yapılmaya devam etmektedir.

Bu konu üzerinde çalışan bir profesörün ifade ettiği gibi ‘ üzerinde en çok çalışma yapılmış mantar’ özelliğini taşımaktadır.Bunun nedeni ise içindeki çok farklı maddeler nedeni ile vücudun değişik sistemleri üzerinde ve asıl önemlisi genel dengenin korunması yönündeki etkisidir..

Kırmızı Reishinin yararlı olduğu bir iddia olmaktan çıkmış ve etkileri yapılan bu çok farklı araştırmalar ile desteklenmiştir.”

Kimya Mühendisi Refiye Erkel
KırmızıReishi – Erkel Gıda

Kimya Mühendisi Nevzat Erkel - Reishi Mantarı Hakkında

“Türkiye’de Üretiyoruz

Doğada çok nadir olarak bulunan ve yetiştirmesi ciddi bilgi birikimi ve tecrübe gerektiren Kırmızı Reishi Mantarını İstanbul – Türkiye’de tamamen doğal ve doğadaki şartlarına uygun olarak, hiçbir kimyasal katkı maddesi veya koruyucu kullanılmadan üretmekteyiz.

Reishi mantarının doğru tanıtılması ve kullanılması için Türk Doktorlarıyla işbirliği yaparak çalışma ve araştırmalar yapmaktayız.

Kimya Mühendisi Nevzat Erkel
Erkel Gıda – 30 Yıllık Mantar Yetiştiriciliği Uzmanı

 

Deneyerek Faydalarını Kendiniz Görün

 

30 Günlük Koşulsuz İade Garantimizle Risksiz Deneyin,
Etkilerini Kendiniz Görün.

m4s0n501